slider

A projekt leírása

Szakdolgozatom első felében a biogáz fogalmáról, alapanyagairól írtam, majd részleteztem az előállításának technológiáit. Ezt követően a felhasználási lehetőségeiről esett szó.

A második részben a Tatabányai Biogázüzem felépítéséről, technológiájáról értekeztem, majd az ott elvárt laboratóriumi vizsgálatokat részleteztem. Végül a harmadik részletben saját ötletem alapján, a biogázüzemben termelt hő lakossági felhasználásának lehetőségét vizsgáltam. Úgy gondolom, mivel az üzem jelen állapotában működik a leggazdaságosabban, így nem lenne indokolt belevágni egy ekkora beruházásba.

Igaz, hogy ha a szolgáltatásért 20.000 Forint havi fizetendő díjat számolunk, akkor az egész 540 lakásnál 2 év alatt megtérülne. Valamint az 540 lakás fűtése mellett fent maradó hőmennyiséget is értékesíteni lehet, így akár még hamarabb megtérülhet az egész. De a beruházás mindig kockázatot hordoz magában, nem tudni előre, hogy a megvalósítás közben milyen akadályokba lehet belefutni, így alapos tervezés, és megfontolás szükséges ahhoz, hogy belevágjon az üzem.

Ez az elemzés azt az eshetőséget vizsgálta, hogyha az üzemmel kapcsolatban lévő, ipari cég valamilyen oknál fogva felbontaná a hőről szóló megállapodást, akkor ez egy olyan alternatívát kínál, amivel az akkor kihasználatlan hőt értékesíteni lehetne. Hangsúlyozom ez csak egy alternatíva, más megoldások is szóba jöhetnek.

 

További információk

Szerző(k)

Sipos Tamás Gábor, MATE Georgikon Campus, Környezetgazdálkodási agrármérnök BSc szak

Gondozó(k)

Dr. Pályi Béla, MATE Georgikon Campus, Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

MATE Georgikon Campus, Műszaki Intézet, H-8360 Keszthely, Festetics Gy. út 7.

Terjedelem

40 oldal

Nyelv

Magyar

FaLang translation system by Faboba