Egyes sterilizálást szolgáló eljárások rövid ismertetése után a hő, fáradt hő, hővisszanyerés definíciói, valamint a hőkicserélők és a termodinamikai elvek leírása következik.
Hővezetési, sugárzási és konvekciós tényezők tárgyalása, valamint a sterilizáció eljárásának lefolyását szemléltető diagramábra következik.
E dolgozatban egy tervezési eszköz kerül kifejlesztésre egy teljesen automata, önfenntartó üvegház lehetséges helyszíneinek kiértékeléséhez. Megállapításra kerül, mekkora teljesítményre van szükség az üvegház klimatizálásához és vízzel való ellátásához.
Mindez az elektromos rendszerekhez szükséges lehetséges hajtóművek figyelembevételével történik. Az energiaellátáshoz csak PV napelemet és napenergiát használ. A tervezési eszköz a Microsoft Excel segítségével valósul meg.
A diplomamunka bevezetője az elektromos áramellátást és az energiahordozók felhasználását Ausztriában, valamint a kapcsolt hő és villamosenergiatermelés elvét tárgyalja.
Leírja a meghajtóegységként használt belsőégésű motorokat (dízel vagy Otto mot orokat), gázturbinát és Stirling motorokat úgy műszaki, mint termodinamikai szempontból.
A munkagépként használt szinkron és aszinkron gépeket tárgyalja, valamint ábrázolja blokkdiagrammal. Alternatív megoldásként a tüzelőanyag cellával foglalkozik.
Dolgozatomban a biogáz keletkezését, valamint felhasználásának módjait szerettem volna bemutatni. Igyekeztem átfogó képet alkotni az egész rendszerről. Tudatosan választottam ezt a témát, hiszen úgy gondolom szervesen kapcsolódik a tanulmányaimhoz, valamint kifejezetten érdekel is a téma.
A biogázhasznosításnak két fő célja van. Az egyik egy környezetbarát energiahordozó létrehozása, a másik pedig a különböző szerves anyagok stabilizálása. Tisztában vagyok vele, hogy egyedül biogázzal nem válthatunk ki minden fosszilis energiahordozót, valamint nem csak ez az egy módja van a szerves anyagok stabilizálásának, viszont kutatásaim alapján kijelenthetem, hogy igenis egy jól működő alternatíva. Természetesen nagyon alapos előmunkálatok szükségesek megvalósítás előtt, hiszen mindenféleképpen fel kell mérnünk, hogy vajon érdemes-e az adott helyen biogáz üzemet létesítenünk, valamint meg kell határoznunk a megfelelő üzemméretet.
A diplomamunka mérőeszközök kezelésével foglalkozik, többek között hálózati tápegységekkel, frekvencia-átalakítókkal és oszcilloszkópokkal. A cél az volt, hogy ezeket az eszközöket egy italautomatához hasonlóan lehessen működtetni. A feladat tehát az eszközök kiadása, átvétele és a lopásoktól való védelme.
A különféle mérőeszközök leltárazásának ötlete egy láda formájában valósult meg, amely természetesen képes felismerni és tárolni a hiányzó eszközt. Ez egy erre előállított programozási kód segítségével illetve a diplomamunka jól átgondolt felépítésével történik.
A probléma felvetése:
Levegő mérőállomás fejlesztése a páratartalom, széndioxid, radioaktivitás, hőmérséklet és szálló por méréséhez különböző részecskeméretek esetén.
Továbbá a mért értékek kiértékelése és naplózása egy webszerver által történne, amely egy erre a célra létrehozott adatbázissal rendelkezne.
A diplomamunka középpontjában egy tengely gépi dinamikai elemzéséből kiindulva az ANSYS VEM rendszer segítségével a rotordinamikai viselkedés szisztematikus vizsgálata áll.
Ide tartoznak a sajátrezgés elemzések, csapágy rugómerevsége, csapágy helyének eltolódásai, résáramlások hatása a csapágy tengely k ötésekben, merevség és csillapítás. Az elemzéseket és eredményeiket szemléletesen tárgyalja és átfogóan dokumentálja terjedelmes mellékletekkel.
A napenergiával végzett szárítás egy ősi módszer, mely lényege, hogy megállítsuk a termény enzim működését, valamint a mikroorganizmus szaporodását meggátoljuk.
Az aszalásra különböző berendezéseket használunk. Természetes, passzív, valamint aktív elemekkel felszerelt aszalókat. Az aszalók közül a házilag megépíthető legpraktikusabb típus a tálcás szekrényes szoláris aszaló. A napkollektor egység sörös dobozokból elkészíthető, emiatt környezettudatos megoldás. A fejlesztések széles skálája megvalósítható, például: kémény építés, víztartály beszerelés, ventilátor, akkumulátor, napelem felszerelése – ezek házilag kis ügyességgel megvalósíthatóak.