A projekt leírása
A napenergiával végzett szárítás egy ősi módszer, mely lényege, hogy megállítsuk a termény enzim működését, valamint a mikroorganizmus szaporodását meggátoljuk.
Az aszalásra különböző berendezéseket használunk. Természetes, passzív, valamint aktív elemekkel felszerelt aszalókat. Az aszalók közül a házilag megépíthető legpraktikusabb típus a tálcás szekrényes szoláris aszaló. A napkollektor egység sörös dobozokból elkészíthető, emiatt környezettudatos megoldás. A fejlesztések széles skálája megvalósítható, például: kémény építés, víztartály beszerelés, ventilátor, akkumulátor, napelem felszerelése – ezek házilag kis ügyességgel megvalósíthatóak.
Egy jelentősen magasabb szintet képviselő fejlesztés az aszaló teljes automatizálása, például: forgatómechanika, hőmérséklet szenzorok beépítése. A napkollektoros aszaló előnye, hogy nem igényel üzemeltetési költségeket. Teljesítményben a hasonló méretű aszalóktól nem marad el. Az építési költségek felmerülése után 1 éves üzemeltetés során nem jelent meg egyéb költség.
A kísérletek során bizonyítást nyert, hogy működése a fejlesztések során folyamatosan javult, minden eredményt pozitívnak tudtam értékelni. A célkitűzéseimet véghez tudtam vinni, aszalás során a gyümölcsökön kívül fűszernövényeket, valamint gombát is szárítottam. A gomba szárítása volt a berendezés fő vizsgája, remekül teljesített. Dolgozatom megírását követően is folytatni fogom az aszaló fejlesztését, valamint az aktív terményaszalást házi körülmények között.
További információk
Szerző(k)
Csete Dávid, MATE Georgikon Campus, Vidékfejlesztési agrármérnök MSc Szak
Gondozó(k)
Cseke Botond, MATE Georgikon Campus,
MATE Georgikon Campus, Műszaki Intézet, H-8360 Keszthely, Festetics Gy. út 7.
Terjedelem
60 oldal
Nyelv
Magyar