A projekt leírása
Dolgozatomban rávilágítottam a megújuló energiaforrások és a fosszilis energiahordozók helyzetére Európában, valamint ezen belül Magyarországon. A biomasszafélék közül a szilárd halmazállapotú formákra összpontosítottam. Látható, hogy a halmazon belül hol foglalnak helyet a pelletek, melyek alapanyagukat tekintve igen sokfélék lehetnek.
Nagy potenciál rejlik bennük, hiszen egy megújuló energiaforrásról beszélünk. A pellet mint energetikai tömörítvény számos kedvező tulajdonsággal rendelkezik. Emellett összegyűjtöttem a negatív jellemzőket is. Összehasonlítottam a fapellet és az agripellet tulajdonságait, majd saját méréseimmel és számításaimmal bemutattam tapasztalataimat. A tüzelés folyamatát lebontottam a legfontosabb szakaszokra (begyújtás, teljesítménynövelés, kioltás), és részletesen leírtam a tüzelőberendezés vezérlésének beállítását.
A kísérletem legsarkalatosabb pontja ez volt. Végeztem tökéletes égésen alapuló elméleti számításokat, így meg tudtam vizsgálni két füstgázösszetevő tekintetében is az elméleti és a gyakorlati értékeket. Legfőbb célom az volt, hogy bemutassam a pellet tüzelése során felmerülő kibocsátásokat. Úgy gondolom, hogy a rendelkezésemre álló eszközökkel a legjobb tudásom szerint sikerült ezeket szemléltetnem. Munkám során azt tapasztaltam, hogy a pelletek tüzelőanyagként való hasznosítása egy elég összetett témakör, mely sok kutatási lehetőséget tartogat még a jövőben. Véleményem szerint Magyarországon a kibocsátások optimalizálásával és biomassza-alapú fenntartható energiagazdálkodással könnyen elérhető a fosszilis energiahordozók háttérbe szorítása.
További információk
Szerző(k)
Tóth Eszter, MATE Georgikon Campus, Környezetgazdálkodási agrármérnök MSc szak
Gondozó(k)
Cseke Botond, MATE Georgikon Campus,
Dr. Lönhárd Miklós, MATE Georgikon Campus,
MATE Georgikon Campus, Műszaki Intézet, H-8360 Keszthely, Festetics Gy. út 7.
Terjedelem
41 oldal
Nyelv
Magyar