A projekt leírása
Dolgozatomban a célom az építő- és szigetelőanyagok, valamint az energiahatékonyságot növelő szoláris rendszerek megismerése, és egy energiahatékony családi ház tervezése, valamint összehasonlítása egy hagyományos építésű házzal az energiafelhasználás szempontjából.
Eredmény
A külső szigetelés a legköltségkímélőbb szigetelési rendszer. Ebben az esetben a fal külső rétegére rögzítenek szigetelő lemezeket ragasztással és/vagy csavarozással, majd rögzítés után habarccsal vonják be.
Előnyei, hogy nagy szigetelővastagság érhető el, felújításnál vagy új ház építésénél is alkalmazható, nyáron jó a hővédelme, télen pedig a hőtartó képessége, valamint elkerülhetőek a hőhidak, mivel a tartófalat meleg és védett közegbe viszi át. A párásodás is megelőzhető, mivel a magasabb hőmérséklet nem teszi lehetővé, hogy pára kicsapójon, ezen kívül a szigetelőanyagban a vízgőznyomás olyan szintig van csökkenve, hogy ott sem alakulhat ki lecsapódás.
Ha a kivitelezés megfelelő, a hőhidak miatt keletkező hőveszteség a fal és a betonfödém között akár nullára is csökkenthető. A hőtároló képesség akkor javítható igazán, ha a fal nehéz és nagy sűrűségű anyagból áll. A vizsgálat során azonos tervrajz alapján, két különböző építőanyagból készült családi ház hőszükségletét számítottam ki, és hasonlítottam össze. Ezután az építőanyag- és fűtési költségeket hasonlítottam össze, valamint megállapítottam az építőanyagárak különbözetének megtérülési idejét.
A számításhoz egy 86,49 m2-ről 106,72 m2-re bővített családi ház tervrajzát vettem alapul. Annyit módosítottam, hogy ahol a tervrajzon 42, 40, 38 illetve 30 cm-es fal szerepel, egységesen a 38 cm-es Porotherm téglákkal számoltam. A különbözet 853894 Ft. A különbözet megtérülési ideje: 853894 Ft / 37117 Ft/év = 23 év
További információk
Az innováció helyszíne
Tapolca
Elérhetőség (üzemeltető)
Illés Gábor, Tapolca
Megtekintési lehetőségek
Illés Gábor, Tapolca