A projekt leírása
A fenntartható és környezet tudatos állattartás elengedhetetlen az energia tudatos építészet és maga az állattartás kivitelezése is. Ügyelni kell minden olyan nemű anyagra, ami újra használható illetve újra hasznosítható, hogy az ne vesszen kárba illetve ne vegyük bele a természetes körforgásba. Szakdolgozatom elkészítésével szeretném bemutatni a hagyományos állattartás technologiáját hogy megállja a helyét a mai világban is. Szarvasmarhatartó telepet terveztem, megújuló technológiákkal 50 magyar tarka fajtájú szarvasmarhának. Építészeti megoldások mind állat, környezet és ember javát szolgálja. Az esővizet begyűjtöm és az állatok itatására fordítom (azzal üzemeltetném a napkollektort és kézmosásra használnám). Bio szappannal lenne a mosakodás így szennyvíz nem keletkezne mivel nem számottevő azoknak az anyagoknak a száma ami talajszennyezettséget okozhatna.
Szakaszos legeltetést alkalmazok, az istállótrágyát a földekre kijuttatva a tápanyagot pótlom a legelőn. Télen kiegészítő takarmányt adok a szarvasmarháknak. A húshasznosítású szarvasmarha telepek napjainkban a költséghatékonyságra törekednek. Azaz költséghatékony és megfelelő tartás módot tudjanak kialakítani. Ilyen lehet például a szakaszos szarvasmarhatartás körbe kerített legelőn, szántón.
Egy istállóval rendelkezik legalább az északi oldala az épületnek zárt. Nyáron árnyékot adhat de leginkább télen van szerepe. Az istálló mellet egy melléképület is szerepet kap arra célra amikor orvosi ellátás illetve szerszámok kellenek akkor közel és könnyen megtalálhatóak legyenek. Ez egy fűthető és saját vízzel ellátott minimum 5m2-es épület. Ami tartalmaz egy hűtőt az állatorvosi vizsgálatok kellékeinek, és gyógyszerek tárolására. Nem utolsó sorban az ott dolgozó embereknek helyet adhat a mosakodásra, étkezésre, ruháik tárolására. A legelőt körbefutó kerítés két féle lehet villanydrótos vagy fakerítés. Mind a kettő legfontosabb feltétele hogy a talajtól 30 cm-re kell legyen egy sor hogy a borjak ne tudjanak kibújni és minimum 140 cm magas legyen.
A szarvasmarha tartó telephez tartozik még egy karámrendszer ami a következőkből épülhet fel : gyűjtő és válogató karám, kezelő folyosó, kezelőkaloda, mérleg. A karámrendszer lehet különféle nagyságú, különféle anyagból, és változó felépítéssel, rendezéssel. Természetes található ezenkívül külön itatók is, sózok, és cölöpök hogy a marhák tudjanak vakarózni.
Eredmény
Az épület egyszerű téglaépítésű, cserépfedésű ház betonalapzattal. Környezettudatosság szempontból az építő anyagok lehetőleg használt anyagból fog készülni. A ház egy 5 cm-es szigeteléssel lesz ellátva. Alap területe 5m2 Megújuló energiaforrást használ az épület mégpedig napkollektort és napelemet. Ezzel önellátóvá vállik a ház melegvíz illetve áramból. Sőt többlet energiát termel.
Az épület nyeregtetővel készül cserépfedéssel. Az épület szerepe leginkább a tárolás de mosakodni illetve étkezésre is kiváló helyet nyújthat.
Az istálló 24m hosszú és 15m széles azaz 360m2 az 50 szarvasmarha egyedre számolva 7,2m2 hely fér egy állatnak. A megfelelő férőhelye egy szarvasmarhának 6-8m2 látszik hogy ez az érték megfelelő az állatoknak. Az istálló téglaépítésű fa tetőszerezettel és fém tetővel lett tervezve. É-D-i tájolást kihasználva és a tetőnek köszönhetően a nyári napsugár nem míg a téli napsugár bejut az istállóba. A domborzat miatt nem lesz befolyás az istállóba. Mély almos tartást alkalmazok az istállóban a felhalmozott trágyát a földekre juttatnám vissza plusz szalma hozzáadásával így a talajszennyezés elkerülhető.
További információk
Az innováció helyszíne
Zala megye, Kisbucsa
Elérhetőség (üzemeltető)
Magyar András, Kisbucsa