slider

A projekt leírása

Meglévő hálózatra visszatápláló napelemes rendszer kivitelezési menetének leírása, anyagi vonzatának, megtérülési idejének vizsgálata.

Egy Keszthelyen élő család napelemes energiatermelő rendszer megvalósítását határozta el 2011 nyarán, amely 2012 májusában lett beüzemelve. Cél volt a villamos energiafogyasztásnak részbeni kiváltása megújuló energiaforrás felhasználásával működő termelő berendezéssel. A kutatások-megfigyelések ennek az erőműnek a segítségével történtek. A napelemes rendszer névleges termelői kapacitása 5kVA, melyből 88db, 4536W-nyi amorf-szilícium anyagú napelem teljesítmény lett beépítve kb. 2 év alatt. A gazdasági számításokat túlnyomórészt 3564W-nyi napelemes teljesítménnyel végeztem el, mivel 2013 nyár elején ekkora volt a termelői kapacitás és a bővítés bizonytalan volt. Az inverter típusa az Osztrák gyártású Fronius Ig Tl 5.0-a, napelemé pedig használt, 2004-ben gyártott Japán Kaneka.

Eredmény

A napelemek vizsgálatakor azt tapasztaltam, hogy az amorf szilícium technológia Magyarországon a szakértelem hiánya miatt túlzottan alá van becsülve. Sokszor lehet olyan információkat hallani, hogy ez a technológia rendeltetésszerű használat esetén sem fog 10 évnél tovább működni, amely egyértelműen téves információ. A méréseim is azt igazolták, hogy egy majdnem 10 éves amorf modul is épp olyan jól tud teljesíteni, mint a 2011-2012-es kristályos társai.

A júliusban és augusztusban kiértékelt adatokból egyértelműen látszott, hogy a Keszthelyen lévő, akkor 8 éves használt Kaneka napelem egyes új napelem típusokkal szemben nagyon jól teljesít és a legjobbaktól alig maradt el. Az amortizáció mértéke sokkal jobb volt a gyárilag jósolt értéknél, nem volt kimutatható. A polikristályos napelemek magasabb ára nincs összhangban az új állapotukban mérhető magasabb teljesítménnyel, hisz egy amorf modul majdnem harmadába kerül. Javasolnám, hogy a Magyarországon található napelemes cégek sokkal jobban tájékozódjanak a technológiák előnyeiről és hátrányairól, de ne csak irodalmi, hanem főleg tapasztalati úton.

A megtérülés ideje megfelelőnek tekinthető a statikus és dinamikus mutatók alapján. Az állítható dőlésszögű DNY-i tájolású napelem csoport szögének változtatása során a legnagyobb teljesítménycsökkenés a minimális és a maximális szögnél volt tapasztalható júniusban, júliusban és augusztusban egyaránt. A mérési adatokból látható volt, hogy a szögállítás jelentős teljesítmény javulást nem hozott létre ennél a napelem típusnál a nyári időszakban. 5,47%-nál nem eredményezett több energiát a szög megváltoztatása. A fényerő természetes ingadozásából származó teljesítmény változások bizonytalanná teszik a mérést,mivel annyira minimális az energia változása.

 

További részletek

Az innováció helyszíne

Zsiboracs Henrik, Keszthely, Bajcsy-Zsilinszky utca 37.

Elérhetőség (üzemeltető)

Zsiboracs Henrik, Keszthely, Bajcsy-Zsilinszky utca 37.

Megtekintési lehetőségek

Zsiboracs Henrik, Keszthely, Bajcsy-Zsilinszky utca 37.

FaLang translation system by Faboba