A projekt leírása
A gázgenerátor beüzemelése a következőképpen történik. Összeillesztjük a készüléket, ellenőrizzük a tömítettség állapotát, a tűzteret feltöltjük apróra hasított fával és faforgáccsal. Ez azért fontos, mert így hamarabb izzik és hamarabb fejlődik jó minőségű gáz.
A begyújtáskor bekapcsoljuk a szívó ventillátort és keringésbe hozzuk a levegőt az egész rendszerben és ezzel egy időben ellenőrizzük a tömítettség állapotát. Ez nagyon fontos mert ha plusz levegőt szív valahol akkor túlságosan oxigén dús lesz a gáz, és nem lesz benne elegendő éghető anyag a motor számára. A tűztér begyújtása a begyújtó nyíláson keresztül egy intenzíven égő gyutaccsal vagy akár egy olajos rongy darabbal történik közvetlen a rostély felett.
A nyílást addig nem zárjuk le míg a begyújtó nyíláson benézve erős izzást nem látunk és nem hallunk egy enyhe dörmögéshez hasonló hangot. Ha már elég éghető gáz képződött, akkor egy váltószeleppel leválasztjuk a szívómotort. Ettől a pillanattól a belsőégésű motornak kell fenntartani a folyamatot. Ez a folyamat a motor szívási energiájával keresztülszívja a felfelé törekvő füstgázt a rostélyon, ahol a gáz feldúsul még éghető gázokkal. Ekkor a már éghető gázt még meg kell tisztítanunk, majd hűtjük, mosatjuk és bevezetjük a motor szívó csatornájába.
- első típus: Imbert mintájú gázkészülék
Szerkezeti felépítése egy kényszer áramoltatott berendezés, mely áll:
- elgázosító-tér
- gázhűtő
- száraz és nedves gázszűrő
- gázkeverő a motorhoz
Eredmény
Célkitűzésem közt szerepelt az alternatív energiahordozók alkalmazásának és újrahasznosításának lehetőségeinek kertészeti hulladékokból történő vizsgálata. Egy gázfejlesztő készülék építésénél a következő folyamatot alkalmaztam:
- üzembe helyezés
- próbaüzem
- vizsgálatok különböző típusú tüzelőanyagok tekintetében
- mérések, elemzések kiértékelése
Az első gázkészüléket a környékbeli szerelő ismerőseim használaton kívüli gépalkatrészeiből építettem
Vizsgálat és a beüzemelési tapasztalatok leírása.
A beüzemelést követően megpróbáltam a belsőégésű motor számára éghető gázt előállítani. A biomasszát vagy fahulladékot oxigénszegény környezetben elégetjük, a termelődő fagázt szabályozott körülmények között belevezetjük egy elektromos gyújtóberendezéssel ellátott dugattyús motorba, mellyel meghajtatunk egy generátort. Az így keletkező meleget és elektromos áramot hasznosítjuk. További nyereségként elszámolhatjuk, hogy nem növeljük az üvegházhatást, nem használunk fel kőolajat, nem kell hosszú ideig várni a lebomlásra, relatíve kis helyigényű, rövid idő alatt üzembe állítható, viszont állandó felügyeletet kíván.
Három próbaüzemet végeztem mind a két gázfejlesztővel, de stabil motorüzemet nem sikerült elérnem. Mindegyik esetre jellemző volt, hogy a benzinnel történő motorindítást követően nem sikerült átállni teljesen a fagáz üzemmódra. Nem tudtam kellő tisztaságú fagázt előállítani, ugyan vegyes üzemmódban hajlandó volt a fordulatot felvenni a motor de a magasabb fordulati tartományt nem lehetett biztosítani. Különböző faalapanyagokat alkalmaztam: Elsőként kiválónak vélt akác deszkából készítettem aprófát, de igazból még meggyújtható gázt sem tudtam vele előállítani. A következő fafajta a dió volt. Kaptam két zsák gyalu forgácsot, nagyon jó száraz volt, nagyon jól égett, de hamar ellobbant.
Ugyan a fejlődő gáz is jól égett, csak nagyon rövid ideig, ezért nem tudtam a motort folyamatosan üzemben tartani. Beszereztem többféle tüzelőanyagot de már nem volt módom kipróbálni, mivel vagy nem volt akkumulátor a közelben vagy nagyon hideg volt.
További információk
Az innováció helyszíne
MATE Georgikon Campus, Keszthely
Elérhetőség (üzemeltető)
Szita Attila, Cserszegtomaj
Megtekintési lehetőségek
Szita Attila, Cserszegtomaj