A projekt leírása
A szakdolgozatom célja az volt, hogy megvizsgáljam azokat a lehetőségeket amelyek az épület energiahatékonyságát növelik illetve energiafelhasználásokat csökkentik.
Kezdtem a lakosság szemlélet formálásának és környezettudatos gondolkodásának a bemutatásával. Ahol kiderült, hogy egy kis odafigyeléssel, és látszólag kis dolgokkal, amelyek nem járnak nagy pénzbefektetéssel, mennyire sok energiát tudunk megtakarítani, ezáltal a környezetet védeni.
Majd következtek az épületgépészeti lehetőségek és építészeti megoldások alternatíváinak a részletezése. Itt olyan építészeti megoldások kerültek bemutatásra mint a tömeg és trombe fal, napterek, amelyek az épület energiahatékonyságát növelik. Az épületgépészeti lehetőségeknél számba vettem a megújuló energiaforrásokat, amelyek alkalmazása mind a környezetvédelem szempontjából, mind pedig a pénztárcánknál jótékony hatásúak.
Folytatásban megnéztem egy épület energiaszükségletének a számítási módját ahol megvizsgáltam, hogy a nyílászárók cseréjével illetve a szigeteléssel mennyi energiát lehet megtakarítani, megéri-e befektetni, és mennyi idő múlva térül meg a beruházás. A vizsgálatoknál kiderült, hogy az ablakok cseréjével 25% 26,3 MJ mennyiségű energiát lehet megtakarítani, a szigeteléssel pedig 5,9% ami 21.2 MJ. A támogatások 80 % -al , illetve a nyílászárók cseréje 7,2 évvel, a szigetelés pedig 14,4 évvel megrövidíti a megtérülési időt, és épp ezért egyre többen gondolhatják úgy, hogy belevágnak egy ilyen beruházásba.
Végezetül pedig megnéztem az épület thermográfiai vizsgálati módszerét, amivel olyan dolgokat lehet észrevenni többek között az épületeken mint , a rosszul záró ablakok , rossz szigetelés, hőhidak amelyek következtében a házunk hőigénye megnövekszik ami többletköltséggel jár. Épp ezért lenne fontos az elvégzése, hogy az emberek tudomást szerezzenek épületük hiányosságairól és tegyenek ellene, hogy ez megváltozzon, például szigeteléssel, nyílászárók cseréjével.
További információk
Szerző(k)
Kocsis Roland, MATE Georgikon Campus, Környezetmérnök szak
Gondozó(k)
Dr. Pályi Béla, MATE Georgikon Campus,
MATE Georgikon Campus, Műszaki Intézet, H-8360 Keszthely, Festetics Gy. út 7.
Terjedelem
108 oldal
Nyelv
Magyar