slider

A projekt leírása

Energiaigényes világunkban az energiafelhasználás csökkentése érdekében foglalkoznunk kell a megújuló energiák szélesebb körű felhasználásával. A szennyvíziszap átalakítása biogázzá tökéletes választás lehet, bár sok telephelyen nem áll rendelkezésre megfelelő mennyiségű alapanyag. Dolgozatomban célul tűztem ki annak vizsgálatát, hogy a jelenleg ismert adatok mellett megvalósítható-e egy biogáz üzem létesítése, gazdaságilag megtérülő, fenntartható-e vagy sem a beruházás. A vizsgálni kívánt létesítmények: Siófok és Paks.

Mindkettő regionális vízmű, amely nagy területet lát el, és mindkettőnek éppen ebben az időben történik új telephelyépítés vagy bővítés. Viszont egyik helyen sem tesznek említést, hogy biogáz üzemet létesítsenek. Pedig nem árt megvizsgálni ezt a lehetőséget. A keletkezett szennyvíziszap lehetőséget nyújt arra, hogy biogázt nyerjünk ki, ezáltal csökkentük a költségeinket, mind a gáz-és a villamos áram felhasználásában. Elfogadott tény, hogy biogáz üzemet ott érdemes kialakítani, ahol a lakos-egyenérték eléri a 100.000-es számot. Az ország több városában már kihasználják a biogáz adta lehetőségeket. Mivel Siófokon ez a szám meghaladja a 100.000-t, és a napi szinten elérhető biogáz hozam eléri az 1000-1500m³-t, ezért a gyártás beindítása javasolt.

Pakson a keletkezett szennyvíziszap elhelyezésére már bevett megoldás van, és nem is tervezik újabb berendezések telepítését biogáz termelés céljából. A keletkezett, napi 210-260m³ biogáz pedig kevés lenne, hogy gazdaságilag megérje a fenntartása egy üzemnek.

 

További információk

Szerző(k)

Benyó Richárd, MATE Georgikon Campus, Energetikai mérnökasszisztens felsőfokú szakképzési szak

Gondozó(k)

Dr. Pályi Béla, MATE Georgikon Campus, Műszaki Intézet, Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

Terjedelem

39 oldal

Nyelv

Magyar

FaLang translation system by Faboba