slider

A projekt leírása

Mivel egy szárítóberendezés létrehozása viszonylag magas beruházással párosul egy kb. 400 hektáros növénytermesztési gazdaságnál, és a berendezés akár 20 évnél tovább is üzemelhet, mire azt korszerűsítik, véleményem szerint nagyon fontos annak hosszú időn át tartó hatékony- és gazdaságos üzemeltetése. A családom gazdasága 2013-ban először épített szárítóberendezést, ezért célom annak eddigi üzemeltetési hatásfokának és - módszerének vizsgálata, melyből következtetéseket tudok levonni a jövőbeli üzemeltetés hatékonyságához.

Mivel nem létezik több azonos növényi minta, ezért minden szárított tételre meg kell keresni a leghatékonyabb beállításokat, és törekedni kell a költséghatékonyságra is, hiszen ennek számtalan tényezője lehet, ami a kukorica esetén például magas többletköltségeket okozhat (például helytelen betárolás). A víztartalom csökkenése során a szárítás műveleti paramétereit úgy kell megválasztani, hogy a termék károsodása, szöveti szerkezetének károsodása minimális legyen.

A szárítási beállításokat minden egyes terményre és szárítási folyamatra külön-külön be kell állítani, ezért a gépüzemeltetőnek fontos ismernie a szárítás folyamán felmerülő összefüggéseket, tudnia kell, mivel javíthat a hatékonyságon. Szakdolgozatom célja a takarmánykukorica szárításának folyamán a hatékonyságot befolyásoló tényezők vizsgálata. A szárítóberendezések üzemeltetése is magas költséggel jár a szárításhoz szükséges (főleg hő) energiát tekintve, ezért fontos, hogy ezeket a lehető leghosszabb ideig biztonságosan és hatékonyan üzemeltessük.

 

További információk

Csizmadia László, MATE Georgikon Campus, Mezőgazdasági mérnök BSc szak

Gondozó(k)

Dr. Lönhárd Miklós, MATE Georgikon Campus, Műszaki Intézet, Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

Terjedelem

(max. 500 karakter)

Nyelv

FaLang translation system by Faboba