A projekt leírása
Mivel egy szárítóberendezés létrehozása viszonylag magas beruházással párosul egy kb. 400 hektáros növénytermesztési gazdaságnál, és a berendezés akár 20 évnél tovább is üzemelhet, mire azt korszerűsítik, véleményem szerint nagyon fontos annak hosszú időn át tartó hatékony- és gazdaságos üzemeltetése. A családom gazdasága 2013-ban először épített szárítóberendezést, ezért célom annak eddigi üzemeltetési hatásfokának és - módszerének vizsgálata, melyből következtetéseket tudok levonni a jövőbeli üzemeltetés hatékonyságához.
Mivel nem létezik több azonos növényi minta, ezért minden szárított tételre meg kell keresni a leghatékonyabb beállításokat, és törekedni kell a költséghatékonyságra is, hiszen ennek számtalan tényezője lehet, ami a kukorica esetén például magas többletköltségeket okozhat (például helytelen betárolás). A víztartalom csökkenése során a szárítás műveleti paramétereit úgy kell megválasztani, hogy a termék károsodása, szöveti szerkezetének károsodása minimális legyen.
A szárítási beállításokat minden egyes terményre és szárítási folyamatra külön-külön be kell állítani, ezért a gépüzemeltetőnek fontos ismernie a szárítás folyamán felmerülő összefüggéseket, tudnia kell, mivel javíthat a hatékonyságon. Szakdolgozatom célja a takarmánykukorica szárításának folyamán a hatékonyságot befolyásoló tényezők vizsgálata. A szárítóberendezések üzemeltetése is magas költséggel jár a szárításhoz szükséges (főleg hő) energiát tekintve, ezért fontos, hogy ezeket a lehető leghosszabb ideig biztonságosan és hatékonyan üzemeltessük.
További információk
Szerző(k)
Csizmadia László, MATE Georgikon Campus, Mezőgazdasági mérnök BSc szak
Gondozó(k)
Dr. Lönhárd Miklós, MATE Georgikon Campus, Műszaki Intézet,
Terjedelem
(max. 500 karakter)